AKTUALNE ARCHIWALNE

KONTAKT

20-11-2017 Z DZIEJÓW MIASTA  


Na wystawie "Z dziejów miasta" zobaczyć można pamiątki po muzie Chopina Konstancji Gładkowskiej, która ostatnie 10 lat życia spędziła w skromnym XVIII-wiecznym modrzewiowym dworku, gdzie znajduje się nasza siedziba. Niewiele zachowało się z tamtych czasów – kilka portretów śpiewaczki, wiersze, które wpisała do sztambucha Chopina, przed jego wyjazdem do Wiednia, notatki prasowe o jej występach, pochlebne recenzje z koncertów.

Ekspozycja ilustruje dzieje miasta, znajdziemy tu fotokopie przywilejów królewskich i prymasowskich – pomiędzy nimi akt erygujący Skierniewice do rangi miasta – dokumenty, druki, mapy. Wśród licznych fotografii znajdują się m.in. reprodukcje zdjęć ministrów państw zaborczych towarzyszących swym monarchom na zjeździe w 1884 r.

Wystawę wzbogacają oryginalne wydania dzieł Ignacego Krasickiego, który rezydując jako arcybiskup w skierniewickim pałacu, swój wolny czas poświęcał twórczości poetyckiej.

W jednej z gablot eksponowane są także wiersze, artykuły i pamiątki związane z urodzonym w Skierniewicach, a tworzącym na emigracji poetą Tadeuszem Sułkowskim (1909-1960). Przepiękne, głęboko refleksyjne liryki napisane w Londynie, przyniosły artyście uznanie krytyki.

Osobne miejsce zajmują muzealia o charakterze etnograficznym, narzędzia i przedmioty używane w dawnych gospodarstwach.

W końcu XVIII w. w Skierniewicach zaczęli osiedlać się pierwsi Żydzi. Pośród judaików znajdują się fotografie synagogi spalonej w czasie II wojny, nieistniejącego już cmentarza żydowskiego, zdjęcia getta, reprodukcje fotografii żydowskich radnych z okresu międzywojennego oraz zdjęcia ilustrujące miasto w okresie II wojny światowej.